Záhrady na strechách Rockefellerovho centra

Záhrady na strechách Rockefellerovho centra

Redakcia - 21. júla 2014 - 3340. zobrazení

Existuje jedno miesto v New Yorku, ktoré sa môže pochváliť celou kolekciou prepracovaných strešných záhrad. Záhrady sú ukryté na budovách Rockefellerovho centra.

rooftop_garden-new-york
Zdroj foto: (link)

Za posledných 50 rokov si strešné záhrady Rockefellerovho centra udržiavajú dokonalo upravené kríky, kvety a trávniky.

Tieto záhrady patria k jedným z najstarších v meste.

Prístup do záhrad verejnosť nemá, môžu do nich vstúpiť iba zamestnanci.

rockefeller-center
Zdroj foto: (link)

Záhrady, ktoré sa nachádzajú na streche budov British Empire Building a Maison Francaise neboli naplánované ako jediné, no záhrady na ostatných budovách sa buď nezrealizovali alebo neboli úspešne dokončené. Architekt centra Raymond Hood chcel, aby bol dizajn budovy esteticky príjemný pre nájomníkov, okoloidúcich a pre tisícky zamestnancov, ktorí pracujú v Rockefellerovom centre. Pôvodne mal ešte veľkolepejšie plány – spojiť strešné záhrady visutými mostami pre chodcov, podobne ako záhrady v Babylone.

garden-rockefeller-center
Zdroj foto: (link)

Strešné záhrady

vytvoril záhradný architekt Ralph Hancock a môžeme v nich nájsť fontány, veľké kamenné kvetináče a rôzne typy rastlín, či kvetov. Aby strechy udržali hmotnosť všetkej hliny, boli zosilené extra oceľou.

rockefeller-gardens-fontana
Zdroj foto: (link)

Záhrady síce nie sú bežne otvorené pre verejnosť, no počas tohtoročného Open House New York weekend ich otvorili. Niekedy si ich prenajmú firmy na firemné akcie. Záhrady sa tiež dajú prenajať na svadby alebo súkromné oslavy, ale ich prenajatie je nesmierne drahé.

garden
Zdroj foto: (link)
  • Kategórie

Podobné články